9. 5. 2024
Pokiaľ vlastníte byt, prípadne sa chystáte byt kupovať, mali by ste vedieť, že okrem práv budete mať pravdepodobne aj rôzne povinnosti. Oproti majiteľom rodinného domu musíte znášať rôzne obmedzenia spájajúce sa práve s bývaním v bytovom dome a právami ostatných obyvateľov. Všetky zmeny, úpravy či starostlivosť o spoločné priestory by ste mali riešiť so susedmi, správcom bytového domu či bytovým družstvom a pri návrhoch na úpravy sa musíte všetci zhodnúť. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko sa vás týka a na čo si ako vlastník bytu musíte dávať pozor.
Ak máte byt, ktorý prenajímate, s nájomcom je potrebné si vytvoriť poriadnu nájomnú zmluvu, ktorá bude kryť obe strany. Ak sa totiž stane škodová udalosť, ktorú zapríčiní nájomca a poškodí tým susedov, tí majú právo žiadať nápravu a odstránenie závad od vás ako vlastníka bytu. Ak sa s nájomníkom dohodnete, že nápravu vyrieši on, pokiaľ zavinil škodu z nedbanlivosti, v tom prípade nemusíte znášať náklady. Pokiaľ však škodu odmietne odstrániť, budete ju musieť odstrániť vy, no následne si môžete uplatniť nárok na kompenzáciu nákladov spojených s odstraňovaním škôd.
Pokiaľ chcete vo vašom byte vykonávať stavebné úpravy, správca alebo predseda spoločenstva má právo vyzvať vás na sprístupnenie priestoru bytu za účelom kontroly stavebných úprav. Správca je totiž oprávnený skontrolovať stav stavebných úprav, ktorý by nemal ohrozovať, poškodzovať či meniť spoločné časti alebo zariadenia bytového domu. Pokiaľ mu vstup neumožníte, musí oznámiť vykonávanie úprav príslušnému stavebnému úradu. Sprístupniť priestory vášho bytu však môžete len za účelom obhliadky alebo opravy, ktorú nezabezpečíte ako vlastník, za účelom opravy spoločných častí alebo zariadení, ktoré sú prístupné len z vášho bytu, taktiež v prípade montáže meračov a odpočtu nameraných hodnôt. O vstup do nehnuteľnosti vás musí oprávnená osoba vopred požiadať a v byte by mala byť len na nevyhnutný čas, potrebný na vykonanie vyššie uvedených účelov.
Ak chcete meniť vzhľad bytového domu, či robiť zásahy do spoločných častí, je potrebné, aby ste mali súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov. Čo sa týka vášho bytu, je zákonom dané, že musíte na svoje náklady udržiavať byt v stave spôsobilom na riadne užívanie tak, aby ste neohrozovali alebo nerušili ostatných vlastníkov bytov pri vykonávaní ich vlastníckych alebo spoluužívacích práv.
Ako vlastník bytu tak musíte byť tolerantný a správať sa tak, aby ste svojim spolunažívaním neohrozovali ostatných vlastníkov a nespôsobovali škody na ich majetku či spoločných priestoroch bytového domu.
Boli pre vás informácie v článku zaujímavé? Ak áno, vyplňte formulár a raz za mesiac vám pošlem hodnotné informácie z oblasti realít:
Autor: Ernest Drončovský
Môj príbeh ako som sa dostal k povolaniu realitného makléra začal šťastnou náhodou. Nebola to moja vysnívaná práca a ani vo sne by ma nenapadlo, že niekedy budem realitným maklérom. A teraz je to už 11 rokov, čo úspešne pomáham klientom pri zmene bývania. Čo o mne hovoria moji klienti si môžete prečítať tu: https://ernestdroncovsky.sk/referencie