Praská realitná bublina?

Praská realitná bublina?

Počas minulého roka dosiahli ceny nehnuteľností svoje historické maximá a keďže rástli aj úrokové sadzby hypoték, situácia na realitnom trhu sa začala výrazne meniť. Vysoký záujem o kúpu vlastnej nehnuteľnosti vystriedal nezáujem z dôvodu vysokých cien, pretože hypotéku, dofinancovanie a kúpu nehnuteľnosti si už nemohol dovoliť takmer každý, ako tomu bolo doposiaľ. Ochladzovanie realitného trhu na seba nenechalo dlho čakať.

Súčasné štatistiky však prinášajú dobré správy ohľadom cien nehnuteľností. Už od začiatku roka sme pocítili pokles cien bytov na realitnom trhu a podľa Národnej banky Slovenska už v prvom kvartáli roku 2023 klesla priemerná cena za meter štvorcový o 105 eur na sumu 2556 eur. Pokles cien pokračoval a v polovici tohto roka už bola priemerná cena za meter štvorcový na úrovni 2498 eur.

Najvýraznejší pokles cien dvojizbových bytov bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji, čo vyplýva aj z toho, že tu bol zaznamenaný najvyšší rast cien. Dvojizbové byty dosiahli medziročný pokles cien až o 43 000 eur. V súčasnosti si dvojizbák v Banskej Bystrici kúpite za priemernú cenu približne 139 000 eur.

Najmenší pokles cien bytov nastal v Nitre, či Trenčíne, kde nebol nárast cien až taký výrazný a tým pádom sa medziročný pokles cien pohyboval od 6000 do 9000 eur. V súčasnosti majú ceny dvojizbových bytov klesajúci charakter a dá sa predpokladať, že sa budú naďalej znižovať, práve kvôli ochladeniu realitného trhu.

Ceny trojizbových bytov taktiež začali klesať, no napríklad v Bratislave môžeme pozorovať zaujímavé zmeny. Kým v Bratislave III. nastal medziročný pokles až o 51 000 €, v centre hlavného mesta cena trojizbákov naopak stúpla až o 55 000 eur. Tieto rozdiely sú spôsobené aj atraktívnosťou a kapacitnými možnosťami danej lokality.

Pracujem v Žiline a preto sa k cenám bytov vyjadrím bližšie aj na základe osobných skúseností. Konkrétne k predaju panelákových bytov v Žiline. Tu sa priemerná predajná cena dvojizbových bytov pohybuje na úrovni 2100 Eur za m2 a priemerná cena trojizbových bytov na úrovni 2000 Eur. Ceny vychádzajú zo štatistík predaných bytov za posledné tri mesiace. Keď si pozriete inzerciu na inzertných portáloch, tak ceny sú úplne iné, omnoho vyššie ako uvádzam v tomto článku. Má to svoj dôvod - predávajúci pri svojich požiadavkách vychádzajú ešte z cien za minulý rok a samozrejme a z toho, čo vidia na realitných portáloch. Ja vidím pri relizácii predajov skutočnosť a preto uvádzam aj reálne predajné ceny.

Na ceny nehnuteľností má výrazný vply zdražovanie hypoték. Keďže rástli úrokové sadzby hypotekárnych úverov a v kombinácii s príliš vysokými cenami nehnuteľností spôsobili prepad dopytu a vďaka tomu v súčasnosti ceny nehnuteľností klesajú. Úrokové sadzby naďalej rastú a preto predpokladám, že v najbližších mesiacoch budú ceny naďalej klesať. Kde a kedy sa ceny zastavia, predpovedať nikto nevie. Avšak mám dve odporúčania.

Pre predávajúcich, nečakajte a nedávajte na začiatku predaja vyššiu cenu a potom ju budete postupne znižovať. V aktuálne situácii poklesu cien bytov táto taktika nie je účinná. Ak chcete vedieť, akú taktiku zvoliť, napíšte mi e-mail na adresu: droncovsky@salea.sk

Pre kupujúcich, nečakajte kým budú ceny nehnuteľností ešte nižšie. Nevieme kedy a či vôbec ešte nižšie budú. Aktuálne máte veľmi dobrú vyjednávaciu pozíciu a ak by ste chceli vedieť ako ju využiť napíšte mi e-mail na adresu: droncovsky@salea.sk

Boli pre vás informácie v článku zaujímavé? Ak áno, vyplňte formulár a raz za mesiac vám pošlem hodnotné informácie z oblasti realít: 

Odber užitočných informácii

 

Ak budete s čímkoľvek potrebovať poradiť, kontaktujte ma. Rád vám pomôžem.

Ing. Ernest Drončovský

realitný maklér Žilina

e-mail: droncovsky@salea.sk

tel: +421 903 310 506

www.ernestdroncovsky.sk

Ernest Drončovský
Autor: Ernest Drončovský

Môj príbeh ako som sa dostal k povolaniu realitného makléra začal šťastnou náhodou. Nebola to moja vysnívaná práca a ani vo sne by ma nenapadlo, že niekedy budem realitným maklérom. A teraz je to už 11 rokov, čo úspešne pomáham klientom pri zmene bývania. Čo o mne hovoria moji klienti si môžete prečítať tu: https://ernestdroncovsky.sk/referencie

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie