Ako predať nehnuteľnosť s hypotékou?

Ako predať nehnuteľnosť s hypotékou?

V súčasnej dobe je bežnou praxou zobrať si na kúpu nehnuteľnosti hypotekárny úver. Ako však postupovať v prípade, že chceme predať nehnuteľnosť, na ktorej je hypotéka a kúpiť inú, ktorá je taktiež zaťažená úverom?

Pokiaľ ide o developerské projekty, prax je taká, že väčšina z nich je financovaná bankou. Práve preto je až do samotného odovzdania nehnuteľnosť zaťažená úverom. Banka po vyplatení časti úveru vystaví takzvanú kvitanciu na zrušenie záložného práva. To zanikne zápisom a výmazom na liste vlastníctva. Ak chcete takúto nehnuteľnosť financovať úverom, kúpna cena a úver developera sa vyplatia práve úverom kupujúceho a dodatkom vlastných prostriedkov. Takáto situácia, kedy sa úver predávajúceho vyplatí úverom kupujúceho je bežnou praxou pri predávaní nehnuteľností, no napriek tomu celú situáciu môžu skomplikovať administratívne úkony. Práve preto je vhodnejšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí už s administratívnym procesom majú skúsenosti.

Aj pri kúpe starších nehnuteľností, ktoré sú zaťažené hypotékou je postup podobný, pričom jediným rozdielom je to, že sa vypláca individuálny úver a nie len časť úveru poskytnutého na celý bytový dom, keďže neide o nový developerský projekt. Tiež nie je potrebné časť úveru doplatiť hotovosťou, ale je možné ho splatiť novým úverom.

Ak je vaša nehnuteľnosť zaťažená hypotékou a chcete si túto hypotéku preniesť na novú nehnuteľnosť, ktorú kupujete, je to možné. Ašak tento proces je veľmi komplikovaný. Potrebná je dohoda medzi všetkými zúčastnenými stranami, teda s takouto „výmenou“ musí súhlasiť aj banka aj predávajúci. Dôležité je v tomto prípade tiež to, aby nehnuteľnosť predávajúceho bola bez akýchkoľvek tiarch. Administratívne úkony týkajúce sa prenášania hypotéky sú však časovo a právne náročnejšie, preto by som odporúčal sa v tomto prípade obrátiť na skúseného realitného makléra.

Ďalšou možnosťou predaja nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou je predaj spoločnosti, ktorá vykupuje nehnuteľnosti zaťažené ťarchou. Takéto spoločnosti vybavia všetky potrebné administratívne úkony a zbavia majiteľa nehnuteľnosti dlhov. Nevýhodou je nižšia predajná cena. A výhodou je, že po odkúpení nehnuteľnosti ju môže majiteľ ešte nejaký čas podľa dohody využívať.

Ak budete s čímkoľvek potrebovať poradiť, kontaktujte ma. Rád vám pomôžem.

Ing. Ernest Drončovský

realitný maklér Žilina

e-mail: droncovsky@salea.sk

tel: +421 903 310 506

www.ernestdroncovsky.sk

Ernest Drončovský
Autor: Ernest Drončovský

Môj príbeh ako som sa dostal k povolaniu realitného makléra začal šťastnou náhodou. Nebola to moja vysnívaná práca a ani vo sne by ma nenapadlo, že niekedy budem realitným maklérom. A teraz je to už 11 rokov, čo úspešne pomáham klientom pri zmene bývania. Čo o mne hovoria moji klienti si môžete prečítať tu: https://ernestdroncovsky.sk/referencie

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie